Příroda Děčína
9. 4. 2008
Příroda Děčínska
Asi si nemůžete vybrat rozmanitější a co do přírodních krás bohatší část České republiky než-li právě oblast Děčínska. Rozeklané pískovcové skalní stěny obklopené bohatou škálou zelení lesů, mechů a lišejníků, stovky kilometrů kouzelných cest protkávajících krajinu, řeka Labe se svou neodmyslitelnou lodní dopravou, skalní vyhlídky a rozhledny s nezapomenutelnými výhledy, první ranní paprsky sluncezrcadlijící krásu krajiny na hladině řek a říček…. To vše je Děčínsko. Kraj pro všechny, kteří hledají odpočinek v jeho různých podobách. Ne všechno ale najdete v mapách a průvodcích. Jedinečnost zdejší krajiny utvářené desítky tisíc let si musíte objevit a prožít sami.
V regionu se střetávají tři geologické celky a zároveň nejrůzněji chráněné oblasti
Možná si ani neuvědomujete, jak krásnou a nezničenou přírodu zde naleznete, důkazem toho je výskyt mnoha, na jiných místech vzácných druhů fauny a flory.
ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ
Jižní část Děčínska se nachází v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Krajina není tvořena hlubokými lesy ani táhlým horským hřebenem, ale romanticky zvlněnou krajinou, která vždy byla jedinečnou inspirací básníkům i malířům. Nechte se inspirovat i Vy.
PANSKÁ SKÁLA
Jedinečný přírodní úkaz čedičové odlučnosti, dle svého vzhledu nazývaný též varhany, naleznete pouze 5 km od historického centra České Kamenice a 2 km od sklářské obce Kamenický Šenov. Příjemná procházka okolo čedičového útvaru s možností posezení a klidného rozjímání.
ZLATÝ VRCH (657 m.n.m.)
Národní přírodní památka, pozoruhodná stěna tvořena sloupcovitě odlučným čedičem, nachází se nad obcí Lískou.
LABSKÉ PÍSKOVCE
Celá oblast labských pískovců již učarovala nejednoho z nás, bizardní pískovcové útvary, hluboké lesy, zříceniny skalních hradů, divoké kaňony, četné potůčky, potoky, ale i mohutná řeka, tak to je jen nepojmenovaný a neúplný zlomek toho, co vás v této oblasti čeká a jistě také učaruje.
TISÁ - SKALNÍ MĚSTO
Monumentální hradba skalních stěn tyčící se až do 70-ti metrové výšky. Dobře značené turistické cesty vás zavedou do míst, kde se můžete nechat unášet fantazií nad bizardními skalními útvary.
MAXIČKY
Maxičky nacházející se v lesích severozápadně od centra města Děčín, se mohou stát vaším výchozím místem pro procházky a turistické pochody, zejména pak k Děčínskému Sněžníku a Tiským stěnám.
DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
Každého návštěvníka Děčínska jistě zaujme neobvyklý tvar Děčínského Sněžníku. Tato stolová hora je nejvyšším bodem Děčínské vrchoviny a svou rozlehlostí se řadí mezi ojedinělá místa i v evropském měřítku. V letních měsících zde naleznete místa jako stvořená ke klidnému rozjímání za šumění okolních lesů. Dobře značené turistické a cyklistické stezky jistě zatraktivní váš pobyt v okolí Děčínského Sněžníku.
PASTÝŘSKÁ STĚNA
Dnes na první pohled nejatraktivnější výhled na město Děčín. Pastýřská stěna, se svojí dominantou, replikou hradu z roku 1905 (restaurace), nabízí překrásný výhled na město, zámek a labskou kotlinu. Na Pastýřskou stěnu se dostanete buďto z Tyršova mostu po značené turistické cestě - červená barva nebo po asfaltové cestě okolo židovské Synagogy, případně od hlavního nádraží lesní cestou nad tunelem železniční trati.
ZOOLOGICKÁ ZAHRADA
Zoologická zahrada, ačkoli nejmenší v České republice, zato umístěná v jednom z nejhezčích a nejromantičtějších prostředí - lesoparku na Pastýřské stěně ve městě Děčín. V zoologické zahradě se můžete vedle exotických zvířat seznámit i s původní faunou Českého Švýcarska.
LABSKÝ KAŇON
Za městem Děčín se labská kotlina uzavírá a největší česká řeka Labe si zde začíná razit cestu kaňonem. Úsek mezi Děčínem a obcí Hřensko patří mezi největší v Evropě - průměrná šířka činí 1 km, skalní stěny zde místy vystupují až do 300m výšky.
KVÁDRBERK - STOLIČNÁ HORA
Druhý, o nic méně úchvatný výhled na město Děčín nabízí Stoličná hora - 289 m n.m. Zdejší vyhlídka pamatuje začátky turistického ruchu ve městě, již od roku 1879, kdy zde byla zřízena vyhlídková terasa s obeliskem na počest 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I. a Alžběty. Ze stoličné hory doporučujeme procházku po Císařově promenádě (značená turistická cesta-červená barva), která vede po Růžovém hřebenu s několika vyhlídkami na řeku Labe a do labského kaňonu. Po cestě minete Sněžnickou vyhlídku, Leopoldovu výšinu dnes známou jako Labskou Stráž a Loubskou rokli. Budete-li pokračovat ještě dále dojdete přes Belvedér až do příhraniční obce Hřensko.
Vydáte-li se Boehmovou stezkou (značenou turistická cesta - zelená barva) dorazíte do obce Bynovec, odměnou vám jistě bude jedinečný zážitek po cestě skalnatými údolími.
OLEŠSKÝ RYBNÍK
V obci Stará Oleška naleznete ideální podmínky k letní dovolené a to zejména díky Olešskému rybníku, který se již vepsal do povědomí turistů možností koupání, vodních sportů i rybařením. U části se zvažuje také zřízení rezervace vodního ptactva. Po vykoupání se můžete vydat po příjemné turistické trase přes osadu Lužná až do Jánské.
NÁRODNÍ PARK ČESKÉ ŠVÝCARSKO
Nejkrásnější a z přírodního hlediska nejvzácnější část Labských pískovců byla k 1.1.2000 vyhlášena za 4. národní park v České republice - národní park České Švýcarsko. 79 km2 přírodních krás, které nenaleznete nejen v Čechách, ale leckdy ani nikde jinde v Evropě.
Pro přírodu hranice nic neznamenají, a tak přírodní krásy pokračují i ve Spolkové republice Německo, kde již v minulosti byla oblast vyhlášena za národní park Saské Švýcarsko.
Více informací: http://www.npcs.cz/
PRAVČICKÁ BRÁNA
Podivuhodný přírodní útvar ve tvaru brány o výšce 16 m a rozpětí 26,5 m, největší v Evropě, přitahuje již více jak 150 let turisty z celého světa . Přístupné jsou i další vyhlídky v bezprostředním okolí brány, odkud se vám naskytne strhující pohled na přírodu Českého Švýcarska. V některé z okolních skalních slují prý pobýval legendární poustevník Prebisch, podle něhož Němci nazývají tuto oblast Prebischtor. Začátkem 19. století bylo možno najmout si k výstupu k bráně skupinu nosičů nebo mezky. Již v roce 1826 byl zde vystavěn pro občerstvení návštěvníků výčep, který v roce 1881 nahradil odvážně umístěný hotel Sokolí hnízdo. Dodnes Sokolí hnízdo zabezpečuje občerstvení a posezení příchozích turistů.
K Pravčické bráně se dostanete po naučné stezce z Hřenska a nebo z Mezní Louky.
SOUTĚSKY
Již v roce 1890 měli první turisté možnost plavit se po Edmundově (Tichá) soutěsce a o 8 let později byla zprovozněna soutěska Divoká. Tak jako oni, budete se i Vy plavit na dřevěných pramicích, kde jediný pohon zabezpečuje dlouhé bidlo v ruce převozníka. Soutěsky vedou po vodě jako jediné možné cestě mezi vysokými skalními útesy, vodopády a lesy.
SOUTĚSKA KAMENICE U DOLSKÉHO MLÝNA
Tajemně a poněkud strašidelným dojmem na vás zapůsobí ruiny Dolského Mlýna při ústí Jetřichovické Bělé do Kamenice. Původní mlýn byl již zmiňován v roce 1515. Velmi zajímavý je přístup po příkrých přírodních schodech od obce Vysoká Lípa. V místě najdete i chráněný Královský smrk - osamocený mohutný exemplář smrku ztepilého, jehož stáří je odhadováno na více jak 160 let s výškou 27 metrů.
FERDINANDOVA (SRBSKOKAMENICKÁ) SOUTĚSKA
Neprůchodný kaňon navazující na Divokou soutěsku si zachoval do dnešní doby naprosto jedinečnou přírodní scenérii. Soutěska zprvu prochází místem zvaným "Ve strži", poté pokračuje kaňonem sevřeným padajícími pískovcovými stěnami a částečně zatarasenými kameny a kládami.
Za Dolským mlýnem se Kamenice uklidňuje, vytváří tišiny a zákruty, kde procházka je jako balzám na uspěchaný svět ve kterém žijeme.
PTAČÍ KÁMEN
Vysoko nad kaňonem Srbskokamenické soutěsky můžete z obce Vysoká Lípa dosáhnout vyhlídky na skalní stěně odkud se Vám naskytne nádherný pohled přes soutěsku na Růžovský vrchol.
RŮŽOVSKÝ VRCH (619 m.n.m.)
Mnohými nazývaný jako Děčínská Fudžijama, je Růžovský vrch jedním z nejkrásnějších přírodních výtvorů sopečného původu. Patří do nejpřísněji chráněné zóny národního parku. Ať se hnete v Národním parku kamkoliv, vždy se vám v nějakém pohledu a směru tento vrchol objeví ujistí Vás, že jste se ještě netratili. Roste zde vzácná horská kapradina laločnatá. Na úpatí je možné vidět až do počátku července ledové díry s útvary.
HUTBERG - PASTEVSKÝ VRCH
Na obcí Růžová se vám z vrcholu nabízí jedinečný, nezalesněný, výhled jednak na německý Národní park Saské Švýcarsko, Lilienstein, Papstein, Kaiserkrone a Děčínský Sněžník, Milešovku a konečně Vlčí horu.
JETŘICHOVICKÉ STĚNY
Jetřichovické stěny, tak jako v celé oblasti jsou tvořené pískovcovými stěnami, ostrohy a věžemi, obklopující romantickou obec Jetřichovice.
Již v 19. století byla celá oblast, zejména díky šlechtickému rodu Kinských, zpřístupněna pro turisty. Značené turistické cesty vás dovedou k jedněm z nejkrásnějších míst Národního parku. Na četných skalách byly vybudovány vyhlídky, můžete tak například vystoupat na Mariinu skálu, Rudolfův kámen nebo Vilemininu stěnu.
MALÁ PRAVČICKÁ SKÁLA
V podstatě zmenšená obdoba známé Pravčické brány o šířce 3,3 m a výšce 2,3 m naleznete v Jetřichovických stěnách nedaleko od hradu Šaunštejn u Vysoké Lípy.
BABYLON
Přírodní rezervace Babylon se nachází v srdci Jetřichovických stěn. Obdivovat zde můžete pískovcové skalní město se smrkovými a borovými porosty, zvrat vegetačních pásem, zvláštní formu borovice s nápadně silnými a rovnými kmeny, v minulosti se tyto borovice používaly na výrobu železničních pražců.
NA TOKÁNÍ
V hlubokých lesích nedaleko od obce Chřibská naleznete skupinu alpských srubů, bývalé lovecké chaty knížat Kinských. Dnes vám místo nabídne občerstvení či ubytování v penzionech a je ideálním místem pro další turistické pochody do okolí.
PŘÍKRÉ SCHODY
Romantický průchod v Jetřichovických stěnách nedaleko loveckých srubů Na Tokáni, známý též jako Myší díra či Úzké schody, zanechá ve vás fantastické zážitky po stoupání po žebříku v dlouhé skalné rozsedlině.
TETŘEVNY
Mohutné pískovcové skalní převisy, které sloužily často jako stanoviště lovců, číhající na tetřevy, za druhé světové války dokonce i jako úkryt místního obyvatelstva
TRPASLIČÍ SKÁLY
V pískovcovém masívu v blízkosti silnice vedoucí z Jetřichovic do Rynartic tu místní lidový umělec Ernest Wahr vytesal v r. 1833 schody a barevné reliéfy trpaslíků.
PAVLININO ÚDOLÍ
Nejromantičtější úsek údolí Chřibské Kamenice, kde se řeka klikatí mezi zalesněnými stráněmi a mnoha pískovcovými skalami, nechá vám zapomenout na všední starosti a vybídne ke krásnému rozjímání.
VÁPENKA
Přírodní rezervace Vápenka se nachází asi 2 km severozápadně od obce Doubice. Je součástí tzv. lužického přesmyku, který je unikátním svým rozložením geologických jednotek tvořících území severních Čech. Naleznete zde výskyt jurského vápence.
KYJOVSKÉ ÚDOLÍ
Část kaňonu říčky Křinice mezi rekreační obcí Kyjov a zaniklou obcí Zadní Doubice na hranicích se SRN, patří k nejkrásnějším výletům pro pěší i cykloturisty. Předpokládá se, že údolím vedla dávná obchodní cesta až na hrad Hohenstein, tomu napovídá i přítomnost několika skalních hrádků.
LUŽICKÉ HORY
Kouzelná krajina Lužický hor, které se sice nemůže rovnat nejvyšším horám Čech, zato nabízí pohodu, romantiku a nezničenou přírodu. Turisté zde naleznou hluboké lesy s možností houbaření, lyžařské terény pro sjezdové a běžecké lyžování či turisticky značené trasy pro procházky a túry.
Více informací: http://luzicke-hory.cz/
ÚDOLÍ HORNÍ KAMENICE
Jedinečnou přírodní scenérii vytvářejí vrcholky Lužických hor, které pevně svírají údolí Horní Kamenice.
OKOLÍ KYTLIC
Rekreační obec se nachází v lesích s mnoha vrcholky Lužických hor, které jistě stojí za shlédnutí a vášnivým turistům za výstup. Za zmínku stojí vrcholy Jelení skály, Srní hory, Velké Tisové, Sokola, Javoru a Zlatého vrchu vystupující do nadmořské výšky 650 - 700 m. Z řetězce nejvyšších vrcholů na levém břehu říčky Kamenice, a obklopující obce Kytlice a Mlýny, vás upoutá Bouřný, Velký Buk, Popelová hora, Stříbrný Vrch, Polevský vrch, Ovčácký vrch a Kohout.
RIEDLOVA JESKYNĚ
V lese nad obcí Prysk na jihovýchodním svahu Břidličného vrchu naleznete Riedlovu jeskyni, vytvořenou podzemní těžbou pískovce.
STUDENÝ VRCH
Nad obcí Studený a údolím Studeného potoka se tyčí hora vyhlášená za státní přírodní rezervaci, zejména pro výskyt různých lesních porostů, charakteristických zejména pro Lužické hory. Jistě příjemné může být i zhlédnout kamzíka horského, který zde byl vysazen na počátku 20.století z alpských oblastí Evropy a velmi rychle se zde usadil a rozšířil.
STŘEDNÍ VRCH
Severně od obce Prysk, dostupný strmou pěšinkou se nachází vrchol Středního vrchu, tyčící se do výšky 593 m.n.m.. Odměnou za výstup vám bude jeden z nejkrásnějších výhledů na okolní Lužické hory i vzdálené kopce Českého Švýcarska.
V regionu se střetávají tři geologické celky a zároveň nejrůzněji chráněné oblasti
- chráněná krajinná oblast České středohoří
- chráněná krajinná oblast Labské pískovce se svojí nejvýznamnější částí - nejmladším národním parkem v České republice, národním parkem České Švýcarsko, a konečně
- chráněná krajinná oblast Lužické hory.
Možná si ani neuvědomujete, jak krásnou a nezničenou přírodu zde naleznete, důkazem toho je výskyt mnoha, na jiných místech vzácných druhů fauny a flory.
ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ
Jižní část Děčínska se nachází v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Krajina není tvořena hlubokými lesy ani táhlým horským hřebenem, ale romanticky zvlněnou krajinou, která vždy byla jedinečnou inspirací básníkům i malířům. Nechte se inspirovat i Vy.
PANSKÁ SKÁLA
Jedinečný přírodní úkaz čedičové odlučnosti, dle svého vzhledu nazývaný též varhany, naleznete pouze 5 km od historického centra České Kamenice a 2 km od sklářské obce Kamenický Šenov. Příjemná procházka okolo čedičového útvaru s možností posezení a klidného rozjímání.

ZLATÝ VRCH (657 m.n.m.)
Národní přírodní památka, pozoruhodná stěna tvořena sloupcovitě odlučným čedičem, nachází se nad obcí Lískou.
LABSKÉ PÍSKOVCE
Celá oblast labských pískovců již učarovala nejednoho z nás, bizardní pískovcové útvary, hluboké lesy, zříceniny skalních hradů, divoké kaňony, četné potůčky, potoky, ale i mohutná řeka, tak to je jen nepojmenovaný a neúplný zlomek toho, co vás v této oblasti čeká a jistě také učaruje.
TISÁ - SKALNÍ MĚSTO
Monumentální hradba skalních stěn tyčící se až do 70-ti metrové výšky. Dobře značené turistické cesty vás zavedou do míst, kde se můžete nechat unášet fantazií nad bizardními skalními útvary.

MAXIČKY
Maxičky nacházející se v lesích severozápadně od centra města Děčín, se mohou stát vaším výchozím místem pro procházky a turistické pochody, zejména pak k Děčínskému Sněžníku a Tiským stěnám.
DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
Každého návštěvníka Děčínska jistě zaujme neobvyklý tvar Děčínského Sněžníku. Tato stolová hora je nejvyšším bodem Děčínské vrchoviny a svou rozlehlostí se řadí mezi ojedinělá místa i v evropském měřítku. V letních měsících zde naleznete místa jako stvořená ke klidnému rozjímání za šumění okolních lesů. Dobře značené turistické a cyklistické stezky jistě zatraktivní váš pobyt v okolí Děčínského Sněžníku.

PASTÝŘSKÁ STĚNA
Dnes na první pohled nejatraktivnější výhled na město Děčín. Pastýřská stěna, se svojí dominantou, replikou hradu z roku 1905 (restaurace), nabízí překrásný výhled na město, zámek a labskou kotlinu. Na Pastýřskou stěnu se dostanete buďto z Tyršova mostu po značené turistické cestě - červená barva nebo po asfaltové cestě okolo židovské Synagogy, případně od hlavního nádraží lesní cestou nad tunelem železniční trati.

ZOOLOGICKÁ ZAHRADA
Zoologická zahrada, ačkoli nejmenší v České republice, zato umístěná v jednom z nejhezčích a nejromantičtějších prostředí - lesoparku na Pastýřské stěně ve městě Děčín. V zoologické zahradě se můžete vedle exotických zvířat seznámit i s původní faunou Českého Švýcarska.
LABSKÝ KAŇON
Za městem Děčín se labská kotlina uzavírá a největší česká řeka Labe si zde začíná razit cestu kaňonem. Úsek mezi Děčínem a obcí Hřensko patří mezi největší v Evropě - průměrná šířka činí 1 km, skalní stěny zde místy vystupují až do 300m výšky.
KVÁDRBERK - STOLIČNÁ HORA
Druhý, o nic méně úchvatný výhled na město Děčín nabízí Stoličná hora - 289 m n.m. Zdejší vyhlídka pamatuje začátky turistického ruchu ve městě, již od roku 1879, kdy zde byla zřízena vyhlídková terasa s obeliskem na počest 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I. a Alžběty. Ze stoličné hory doporučujeme procházku po Císařově promenádě (značená turistická cesta-červená barva), která vede po Růžovém hřebenu s několika vyhlídkami na řeku Labe a do labského kaňonu. Po cestě minete Sněžnickou vyhlídku, Leopoldovu výšinu dnes známou jako Labskou Stráž a Loubskou rokli. Budete-li pokračovat ještě dále dojdete přes Belvedér až do příhraniční obce Hřensko.
Vydáte-li se Boehmovou stezkou (značenou turistická cesta - zelená barva) dorazíte do obce Bynovec, odměnou vám jistě bude jedinečný zážitek po cestě skalnatými údolími.
OLEŠSKÝ RYBNÍK
V obci Stará Oleška naleznete ideální podmínky k letní dovolené a to zejména díky Olešskému rybníku, který se již vepsal do povědomí turistů možností koupání, vodních sportů i rybařením. U části se zvažuje také zřízení rezervace vodního ptactva. Po vykoupání se můžete vydat po příjemné turistické trase přes osadu Lužná až do Jánské.
NÁRODNÍ PARK ČESKÉ ŠVÝCARSKO
Nejkrásnější a z přírodního hlediska nejvzácnější část Labských pískovců byla k 1.1.2000 vyhlášena za 4. národní park v České republice - národní park České Švýcarsko. 79 km2 přírodních krás, které nenaleznete nejen v Čechách, ale leckdy ani nikde jinde v Evropě.
Pro přírodu hranice nic neznamenají, a tak přírodní krásy pokračují i ve Spolkové republice Německo, kde již v minulosti byla oblast vyhlášena za národní park Saské Švýcarsko.
Více informací: http://www.npcs.cz/
PRAVČICKÁ BRÁNA
Podivuhodný přírodní útvar ve tvaru brány o výšce 16 m a rozpětí 26,5 m, největší v Evropě, přitahuje již více jak 150 let turisty z celého světa . Přístupné jsou i další vyhlídky v bezprostředním okolí brány, odkud se vám naskytne strhující pohled na přírodu Českého Švýcarska. V některé z okolních skalních slují prý pobýval legendární poustevník Prebisch, podle něhož Němci nazývají tuto oblast Prebischtor. Začátkem 19. století bylo možno najmout si k výstupu k bráně skupinu nosičů nebo mezky. Již v roce 1826 byl zde vystavěn pro občerstvení návštěvníků výčep, který v roce 1881 nahradil odvážně umístěný hotel Sokolí hnízdo. Dodnes Sokolí hnízdo zabezpečuje občerstvení a posezení příchozích turistů.
K Pravčické bráně se dostanete po naučné stezce z Hřenska a nebo z Mezní Louky.

SOUTĚSKY
Již v roce 1890 měli první turisté možnost plavit se po Edmundově (Tichá) soutěsce a o 8 let později byla zprovozněna soutěska Divoká. Tak jako oni, budete se i Vy plavit na dřevěných pramicích, kde jediný pohon zabezpečuje dlouhé bidlo v ruce převozníka. Soutěsky vedou po vodě jako jediné možné cestě mezi vysokými skalními útesy, vodopády a lesy.

SOUTĚSKA KAMENICE U DOLSKÉHO MLÝNA
Tajemně a poněkud strašidelným dojmem na vás zapůsobí ruiny Dolského Mlýna při ústí Jetřichovické Bělé do Kamenice. Původní mlýn byl již zmiňován v roce 1515. Velmi zajímavý je přístup po příkrých přírodních schodech od obce Vysoká Lípa. V místě najdete i chráněný Královský smrk - osamocený mohutný exemplář smrku ztepilého, jehož stáří je odhadováno na více jak 160 let s výškou 27 metrů.
FERDINANDOVA (SRBSKOKAMENICKÁ) SOUTĚSKA
Neprůchodný kaňon navazující na Divokou soutěsku si zachoval do dnešní doby naprosto jedinečnou přírodní scenérii. Soutěska zprvu prochází místem zvaným "Ve strži", poté pokračuje kaňonem sevřeným padajícími pískovcovými stěnami a částečně zatarasenými kameny a kládami.
Za Dolským mlýnem se Kamenice uklidňuje, vytváří tišiny a zákruty, kde procházka je jako balzám na uspěchaný svět ve kterém žijeme.
PTAČÍ KÁMEN
Vysoko nad kaňonem Srbskokamenické soutěsky můžete z obce Vysoká Lípa dosáhnout vyhlídky na skalní stěně odkud se Vám naskytne nádherný pohled přes soutěsku na Růžovský vrchol.
RŮŽOVSKÝ VRCH (619 m.n.m.)
Mnohými nazývaný jako Děčínská Fudžijama, je Růžovský vrch jedním z nejkrásnějších přírodních výtvorů sopečného původu. Patří do nejpřísněji chráněné zóny národního parku. Ať se hnete v Národním parku kamkoliv, vždy se vám v nějakém pohledu a směru tento vrchol objeví ujistí Vás, že jste se ještě netratili. Roste zde vzácná horská kapradina laločnatá. Na úpatí je možné vidět až do počátku července ledové díry s útvary.
HUTBERG - PASTEVSKÝ VRCH
Na obcí Růžová se vám z vrcholu nabízí jedinečný, nezalesněný, výhled jednak na německý Národní park Saské Švýcarsko, Lilienstein, Papstein, Kaiserkrone a Děčínský Sněžník, Milešovku a konečně Vlčí horu.
JETŘICHOVICKÉ STĚNY
Jetřichovické stěny, tak jako v celé oblasti jsou tvořené pískovcovými stěnami, ostrohy a věžemi, obklopující romantickou obec Jetřichovice.
Již v 19. století byla celá oblast, zejména díky šlechtickému rodu Kinských, zpřístupněna pro turisty. Značené turistické cesty vás dovedou k jedněm z nejkrásnějších míst Národního parku. Na četných skalách byly vybudovány vyhlídky, můžete tak například vystoupat na Mariinu skálu, Rudolfův kámen nebo Vilemininu stěnu.

MALÁ PRAVČICKÁ SKÁLA
V podstatě zmenšená obdoba známé Pravčické brány o šířce 3,3 m a výšce 2,3 m naleznete v Jetřichovických stěnách nedaleko od hradu Šaunštejn u Vysoké Lípy.
BABYLON
Přírodní rezervace Babylon se nachází v srdci Jetřichovických stěn. Obdivovat zde můžete pískovcové skalní město se smrkovými a borovými porosty, zvrat vegetačních pásem, zvláštní formu borovice s nápadně silnými a rovnými kmeny, v minulosti se tyto borovice používaly na výrobu železničních pražců.
NA TOKÁNÍ
V hlubokých lesích nedaleko od obce Chřibská naleznete skupinu alpských srubů, bývalé lovecké chaty knížat Kinských. Dnes vám místo nabídne občerstvení či ubytování v penzionech a je ideálním místem pro další turistické pochody do okolí.
PŘÍKRÉ SCHODY
Romantický průchod v Jetřichovických stěnách nedaleko loveckých srubů Na Tokáni, známý též jako Myší díra či Úzké schody, zanechá ve vás fantastické zážitky po stoupání po žebříku v dlouhé skalné rozsedlině.

TETŘEVNY
Mohutné pískovcové skalní převisy, které sloužily často jako stanoviště lovců, číhající na tetřevy, za druhé světové války dokonce i jako úkryt místního obyvatelstva
TRPASLIČÍ SKÁLY
V pískovcovém masívu v blízkosti silnice vedoucí z Jetřichovic do Rynartic tu místní lidový umělec Ernest Wahr vytesal v r. 1833 schody a barevné reliéfy trpaslíků.
PAVLININO ÚDOLÍ
Nejromantičtější úsek údolí Chřibské Kamenice, kde se řeka klikatí mezi zalesněnými stráněmi a mnoha pískovcovými skalami, nechá vám zapomenout na všední starosti a vybídne ke krásnému rozjímání.
VÁPENKA
Přírodní rezervace Vápenka se nachází asi 2 km severozápadně od obce Doubice. Je součástí tzv. lužického přesmyku, který je unikátním svým rozložením geologických jednotek tvořících území severních Čech. Naleznete zde výskyt jurského vápence.
KYJOVSKÉ ÚDOLÍ
Část kaňonu říčky Křinice mezi rekreační obcí Kyjov a zaniklou obcí Zadní Doubice na hranicích se SRN, patří k nejkrásnějším výletům pro pěší i cykloturisty. Předpokládá se, že údolím vedla dávná obchodní cesta až na hrad Hohenstein, tomu napovídá i přítomnost několika skalních hrádků.
LUŽICKÉ HORY
Kouzelná krajina Lužický hor, které se sice nemůže rovnat nejvyšším horám Čech, zato nabízí pohodu, romantiku a nezničenou přírodu. Turisté zde naleznou hluboké lesy s možností houbaření, lyžařské terény pro sjezdové a běžecké lyžování či turisticky značené trasy pro procházky a túry.
Více informací: http://luzicke-hory.cz/
ÚDOLÍ HORNÍ KAMENICE
Jedinečnou přírodní scenérii vytvářejí vrcholky Lužických hor, které pevně svírají údolí Horní Kamenice.
OKOLÍ KYTLIC
Rekreační obec se nachází v lesích s mnoha vrcholky Lužických hor, které jistě stojí za shlédnutí a vášnivým turistům za výstup. Za zmínku stojí vrcholy Jelení skály, Srní hory, Velké Tisové, Sokola, Javoru a Zlatého vrchu vystupující do nadmořské výšky 650 - 700 m. Z řetězce nejvyšších vrcholů na levém břehu říčky Kamenice, a obklopující obce Kytlice a Mlýny, vás upoutá Bouřný, Velký Buk, Popelová hora, Stříbrný Vrch, Polevský vrch, Ovčácký vrch a Kohout.

RIEDLOVA JESKYNĚ
V lese nad obcí Prysk na jihovýchodním svahu Břidličného vrchu naleznete Riedlovu jeskyni, vytvořenou podzemní těžbou pískovce.
STUDENÝ VRCH
Nad obcí Studený a údolím Studeného potoka se tyčí hora vyhlášená za státní přírodní rezervaci, zejména pro výskyt různých lesních porostů, charakteristických zejména pro Lužické hory. Jistě příjemné může být i zhlédnout kamzíka horského, který zde byl vysazen na počátku 20.století z alpských oblastí Evropy a velmi rychle se zde usadil a rozšířil.

STŘEDNÍ VRCH
Severně od obce Prysk, dostupný strmou pěšinkou se nachází vrchol Středního vrchu, tyčící se do výšky 593 m.n.m.. Odměnou za výstup vám bude jeden z nejkrásnějších výhledů na okolní Lužické hory i vzdálené kopce Českého Švýcarska.